Wentylacja na poddaszu użytkowym

wentylacja a poddasze użytkoweJak zapewnić prawidłową wentylację na poddaszu użytkowym? Jeśli w budynkach będzie nadmiar pary wodnej, to niestety rozwijać się będzie pleśń oraz grzyby. Dlatego może to niszczyć konstrukcję dachu czy izolację. W związku z tym rozwijają się również chorobotwórcze drobnoustroje, które również są niebezpieczne dla zdrowia.

 

 

Poddasze można zabezpieczyć przed wilgocią poprzez zastosowanie następujących elementów:

  • szczelne pokrycia dachowe, które będą miały wstępne krycie
  • suszenie drewna, które będzie wykorzystane na konstrukcję dachu
  • układanie folii paroizolacyjnej
  • wentylacja pomieszczeń

Co to jest wentylacja?

wentylacja na poddaszu użytkowymWentylacja w zasadzie ma działać jako usunięcie z pomieszczeń powietrza zanieczyszczonego oraz dostarczenie świeżego. Chodzi o to, by dostarczać do budynku świeże powietrze i gwarantować przepływ powietrza między pomieszczeniami oraz usuwanie powietrza zużytego w całości. Jeśli dom jest właściwie wentylowany, to świeże powietrze będzie dopływać przez okna do tych pomieszczeń, które są mniej zanieczyszczone, a więc do sypialni i pokoju dziennego a następnie będzie się dostawać do przedpokoju oraz pomieszczeń, które są bardziej zanieczyszczone. Dopiero potem przez kanały wentylacyjne jest usuwane na zewnątrz budynków. Dlaczego jest niezbędna? W czasie użytkowania każdego domu powstaje duża ilość wilgoci. Już sam człowiek oddychając będzie tworzył duże ilości pary wodnej. Podobnie w czasie prania, gotowania czy kąpania powstaje wiele pary wodnej i w związku z tym wentylacja jest bardzo ważna. Wilgoć znajduje się także w tynkach, zaprawie czy betonie. Niekiedy produkuje się obecnie za bardzo szczególne okna, które niestety nie dają dobrych warunków do wymiany powietrza ponieważ nie ma dostarczenia do pomieszczeń świeżego powietrza. Dom, który ma szczelne okna i jest ocieplony staje się tak naprawdę jak zamknięta puszka. Od sprawnego systemu wentylacyjnego będzie zależeć czy będzie w domu odpowiednia jakość powietrza i konstrukcja domu będzie dzięki temu dobrze zabezpieczona.

Rodzaje wentylacji

Jeśli chce się zapobiec niepożądanym skutkom, do jakich prowadzi para wodna powinno się już na etapie projektu zadbać o dobry system wentylacyjny: grawitacyjny czyli naturalny, mechaniczny czyli wywiewny bądź też wywiewno-nawiewny.

Inżynier ds. wentylacji i klimatyzacji