Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - co wybrać?

dobór systemu wentylacjiW każdym domu niezbędna jest wymiana powietrza. Każda instalacja zasadniczo ma taki sam cel działania. Musi zajmować się usuwaniem zużytego powietrza i zastępowaniem go świeżym powietrzem z zewnątrz budynków. Może to być zrealizowane na kilka sposobów.

 

W domach jednorodzinnych można stosować dwa podstawowe rozwiązania:

 

  • Wentylacja grawitacyjna

To najbardziej popularne i znane od lat rozwiązanie. Stosuje się w tym celu specjalnie przygotowane pionowe kominy wentylacyjne, które wyprowadza się nad dach i tam wydostaje się zużyte powietrze. Natomiast świeże powietrze doprowadza się w ramach nawiewników, które pochodzą z okien bądź ścian. Generalnie im komin będzie wyższy tym lepiej.

Zalety takiej wentylacji to:

- brak elektrycznego zasilania

- nie ma żadnych dźwięków

- jest tania w wykonaniu i w jednym kominie można grupować kilka kanałów.

Obecnie, gdy cały czas rosną ceny paliw okazuje się, że znaczące jest również to, że z usuwanym powietrzem tracimy także ciepło, za które wcześniej płacimy.

 

  • Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

Tutaj przepływ powietrza jest wywoływany przez działanie specjalnych wentylatorów, które wprowadzają powietrze w ruch. Dzięki nim można dokładnie kontrolować funkcjonowanie wentylacji, która może być uzależniona od warunków zewnętrznych. W tym systemie można także dążyć do obniżenia strat energii. Powietrze usuwane i nawiewane przepływa przez kanały wentylacyjne i wymiennik ciepła. Powietrze będzie się wtedy ogrzewać od nawiewanego. Sprawność, jeśli chodzi o odzysk ciepła sięga nawet 70%. Oczywiście musimy ostrożnie podchodzić do deklaracji, w których producenci mówią nam, że może być sprawność nawet 95%. Problemem w przypadku takiej wentylacji będzie jednak jej stosunkowo wysoka cena. Niestety instalacja taka to koszt na poziomie nawet 20 tysięcy złotych dla średniego domu. Dodatkowo to rozwiązanie jest jeszcze słabo znane i ma problem z przebiciem się na rynku.

Inżynier ds. wentylacji i klimatyzacji