Czy warto w domu energooszczędnym zastosować ogrzewanie nadmuchowe?

W USA i Kanadzie już od bardzo dawna wykorzystuje się ogrzewanie nadmuchowe. W Polsce pojawia się stopniowo od jakiegoś czasu.

ogrzewanie nadmuchowe w domu energooszczędnymW tym systemie do ogrzewania wykorzystywany jest specjalny piec nadmuchowy, który ma wymiennik ciepła zasilany różnymi produktami. Źródłem ciepła w tym systemie może być również specjalny gazowy kocioł kondensacyjny, pompa ciepła bądź też specjalna nagrzewnica powietrza, która wykorzystuje paliwo stałe.

System ogrzewania nadmuchowego może być między innymi łączony z wentylacją mechaniczną przy odzysku ciepła. Zużyte powietrze, które wraca z układu wentylacyjnego będzie przepuszczane przez specjalnie przygotowane wymienniki krzyżowe, które pozwalają na odzyskanie pozostałego ciepła poprzez wymieszanie ze świeżym powietrzem. Tak przygotowane powietrze następnie będzie przepuszczone przez filtr, a potem zostanie ogrzane. Gdy jest już ogrzane zostanie wdmuchiwane do kanałów, przez które będzie docierać do wszystkich pomieszczeń. system ogrzewania nadmuchowegoWszystkie kanały przygotowane są z blachy stalowej, która następnie jest cynkowana oraz otoczona wełną mineralną i specjalną folią aluminiową. Niekiedy przygotowuje się je również z elementów plastikowych. Takie kanały są wtedy lekkie i mają dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Takie ogrzewanie ma jedną ważną zaletę, może bowiem być wykorzystywane w okresie letnim do klimatyzowania pomieszczeń. Wtedy instaluje się na kanale za piecem będzie się instalować specjalną chłodnica, która latem będzie to powietrze schładzać. Cały koszt takiej inwestycji powinno się dzielić na dwa systemy - grzania i chłodzenia. Dla średniego domu około 150 metrów kwadratowych kompletna instalacja kosztuje do 20 tys. złotych.

Inżynier automatyk, specjalista ds. zagadnień elektrycznych związanych z dziedziną klimatyzacji, wentylacji i chłodnictwa