Rekuperacja - wentylacja z odzyskiem ciepła

Rekuperację należy przede wszystkim określić jako odzysk ciepła, w ramach którego przekazuje się ciepło z jednego do drugiego źródła. Proces ten dokonuje się przez użycie centrali wentylacyjnej i będzie przebiegać tak, że wymiennik odbiera ciepło z powietrza i przekazuje je świeżemu, które do domu napływa.

jak działa rekuperacjaTak naprawdę są to swego rodzaju odzyskiwacze w pełni bezpieczne dla środowiska i dlatego gwarantują świetną wymianę powietrza. W nowych budynkach zaleca się obecnie stosowanie wentylacji mechanicznej, szczególnie dlatego, że mamy tam szczelne okna i ocieplenie budynków i tym samym większa jest możliwość powstawania bakterii czy pleśni, ponieważ utrudniony jest dopływ świeżego powietrza. Stosowanie mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła sprawia, że możemy się czuć bezpiecznie i zdrowo i otrzymamy pożądane rezultaty.

Czy rekuperacja się opłaca?

Stosowanie rekuperacji to inwestycja, która jest kosztowna ale tania w eksploatacji i będzie zapewniać ograniczenie straty ciepła w budynku. Bez wątpienia ma ona korzystny wpływ na samopoczucie i zapewnia ciągły dopływ świeżego powietrza, które pojawia się w wymaganej ilości. Można również dzięki temu wyeliminować straty ciepła w znaczącej mierze. Dobrze funkcjonująca wentylacja jest oczywiście elementem niezbędnym i nie tylko gwarantuje zdrowie ale także utrzymuje budynki w dobrym stanie technicznym. Centrala wentylacji składa się z:

  • wentylatora nawiewnego oraz wywiewnego
  • wymiennika ciepła
  • filtrów
  • nagrzewnic

Ważne będzie między innymi położenie samej centrali. Ze względu na to, jak duży szum będzie w czasie jej pracy trzeba ją montować w takim miejscu, gdzie nie ma ludzi. Można do tego wykorzystywać strych. Oczywiście ważne będzie zachowanie odległości miedzy wyrzutnią oraz czerpnią, tak by usuwane powietrze nie było ponownie pobierane.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?

  • siła z jaką sprzęt będzie przepychał powietrze przez przewody
  • jak głośno pracuje urządzenie
  • jakie są koszty eksploatacji takiego urządzenia i jaka jest jego wydajność

Inżynier automatyk, specjalista ds. zagadnień elektrycznych związanych z dziedziną klimatyzacji, wentylacji i chłodnictwa