Czy opłaca się montować wentylację mechaniczną z rekuperacją?

Czy w domu pasywnym można stosować wentylację mechaniczną z rekuperacją?

wentylacja z rekuperacją w domu pasywnymJeśli chodzi o dom pasywny, będzie to już kwestia przesądzona. Oczywiście robimy wszystko, by dom tracił jak najmniej ciepła, dlatego potem nie będziemy wyrzucać go przez komin. W tym względzie wydaje się, że najlepiej będzie zrealizować całość inwestycji, aby uzyskać wentylację, która będzie miała odzysk ciepła oraz gruntowy wymiennik ciepła.

Czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją opłaca się w domu energooszczędnym? Co w przypadku domu energooszczędnego?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tą kwestię. Tak naprawdę taka decyzja będzie zależeć od tego jakie koszty będziemy ponosić by uzyskać energię przeznaczoną następnie do celów grzewczych, czyli do ogrzewania budynków. Duże korzyści pojawiają się, jeśli mamy kocioł olejowy bądź też na gaz płynny. Jeśli będzie się używać gaz ziemny bądź też węgiel realnie można liczyć na oszczędności, które raczej w skali roku nie przekroczą kilkuset złotych, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie wydatki, które w związku z tym będzie trzeba podnieć. Trzeba jednak podkreślić, że oddychanie przefiltrowanym powietrzem będzie dla wielu osób głównym czynnikiem, który przemawia właśnie za montażem tego rodzaju wentylacji mechanicznej. Będzie to czynnik ważniejszy niż oszczędności finansowe jakie się z tym wiążą.

Instalacja wentylacji mechanicznej - staranne wykonanie

wentylacja z rekuperacją w domuJeśli decydujemy się na taką instalację musimy powinniśmy zadbać o to, by była ona bardzo dobrze zaprojektowana. Niestety samodzielne dobieranie składników takiej instalacji raczej nie przyniesie dobrych efektów. Projektem powinna zająć się osoba, która ma odpowiednie doświadczenie i będzie w stanie go zrealizować w sposób odpowiedni, przy zastosowaniu dopasowanej mocy wentylatorów czy też wymienników ciepła. Taka instalacja musi być również realizowana niezwykle starannie. Trzeba w odpowiednich miejscach umieścić konkretne rury. Wszystko musi być do siebie idealnie dobrane i spasowane. Ważne będzie także staranne mocowanie tych elementów oraz ich izolowanie termiczne czy akustyczne. Instalacja będzie działać właściwie gdy uda się odpowiednio zastosować przepustnice regulacyjne.

Projektant instalacji wentylacji i klimatyzacji, koordynator projektów branżowych