Przyjrzyj się zaletom i wadom zmiękczaczy wody

Masz już dość skutków ubocznych twardej wody? Dlaczego nie podjąć działań? Instalacja zmiękczacza wody w domu jest potencjalnie świetnym rozwiązaniem. Przyjrzyj się zaletom i wadom zmiękczaczy wody, aby zdecydować czy dodanie jednego z tych systemów poprawiających jakość wody jest mądrym posunięciem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Zalety zmiękczacza wody

1. Unikanie osadzania się kamienia

Kamień jest spowodowany przez osad minerałów z wody (zazwyczaj magnezu, wapnia i manganu), który gromadzi się z czasem. Grubą, białawą skorupę, którą tworzy, można znaleźć na czajnikach, zlewach, kranach, głowicach prysznicowych i osłonach prysznicowych... i wygląda to brzydko! Zmiękczacz wody zredukuje lub wyeliminuje kamień.

2. Łatwiejsze czyszczenie

Osady wapienne są trudne do wyczyszczenia, zwłaszcza gdy są połączone z resztkami mydła. Miękka woda sprawi, że sprzątanie łazienki i kuchni będzie o wiele łatwiejsze i szybsze.

3. Utrzymaj swoją hydraulikę w dobrej kondycji

Twoja domowa hydraulika również skorzysta z systemu zmiękczania wody, bez złogów mineralnych z twardej wody, które blokują rury i spowalniają przepływ.

4. Popraw swój wygląd i zdrowie

Mycie włosów i twarzy miękką wodą ułatwia spłukiwanie mydła i szamponu. W rezultacie Twoje włosy i cera będą bardziej miękkie i mniej suche. Choroby skóry, takie jak egzema, które są związane z twardą wodą, mogą być łagodzone przez mycie zmiękczoną wodą.

5. Używaj mniej detergentów

Będziesz potrzebować mniej detergentu, aby zrobić pranie przy użyciu miękkiej wody. Inne korzyści w dniu prania: Twoje ubrania i pościel będą wyglądać jaśniej, czuć się bardziej miękko i trwać dłużej. Twoja pralka będzie działać bardziej efektywnie, nieobciążona kamieniem.

6. Obniż rachunki za energię

Instalacja zmiękczacza wody zmniejszy osadzanie się kamienia na podgrzewaczu wody i innych urządzeniach wykorzystujących wodę, poprawiając ich wydajność i obniżając rachunki za energię, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

Wady zmiękczacza wody

1. Koszt instalacji i konserwacji

Instalacja wysokiej jakości zmiękczacza wody jest dodatkową pozycją w twoim budżecie, podobnie jak wymagana co dwa lata konserwacja, której prawdopodobnie będzie wymagał. Jednak właściciele domów zazwyczaj stwierdzają, że wydatki te są równoważone przez oszczędności na detergentach, energii i kosztach wymiany urządzeń.

2. Zmarnowana woda

Zmiękczacze marnują trochę wody podczas fazy regeneracji, być może nawet do 10%.

3. Jakość wody pitnej

Miękka woda nie jest idealna do gotowania lub picia, ponieważ może wypłukiwać metale ciężkie z instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli sól kamienna jest wykorzystywana w procesie zmiękczania, zawartość soli może być niebezpieczna dla kogoś na diecie z ograniczeniem soli. Należy skonsultować się z lekarzem.

Projektant instalacji wentylacji i klimatyzacji, koordynator projektów branżowych