Równoważenie powietrza: 15 sposobów na uniknięcie gorących i zimnych punktów (aktualizacja)

Równoważenie powietrza poprawi cyrkulację powietrza, zwiększy wydajność energetyczną i poprawi ogólną wydajność systemu klimatyzacji i ogrzewania. Dla właściciela domu oznacza to dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza(ciepłego lub zimnego) do każdego pomieszczenia, dzięki czemu dom staje się bardziej komfortowy.

Równoważenie powietrza dla technika HVAC jest procesem testowania i regulacji systemu przy użyciu ich umiejętności i narzędzi handlu. Przyglądają się oni wlotowi i wylotowi powietrza i odpowiednio je regulują.

Rob Falke, Prezes Narodowego Instytutu Komfortu - firmy szkoleniowej działającej w branży HVAC, dodaje: "równoważenie powietrza jest najważniejszym krokiem, który można podjąć, aby zapewnić, że system wytwarza komfort i działa wydajnie".

W tym artykule, podzielę się sposobami, które możesz wykonać samodzielnie, aby wyregulować (zbalansować) przepływ powietrza dla zapewnienia komfortu. Równoważenie komfortu jest tak proste, jak sprawdzenie, czy pomieszczenie jest komfortowo klimatyzowane. Następnie, podzielę się sposobami, które mogą wymagać profesjonalisty HVAC i pomogę Ci zrozumieć, w jaki sposób technik będzie się zajmował równoważeniem systemu mieszkalnego. Może to wymagać zainstalowania przepustnic lub przeniesienia rejestrów.

Oferta Bonusowa: Bezpłatne przypomnienie o wymianie filtra powietrza. Nigdy więcej nie zapomnij o wymianie filtra powietrza, dzięki powiadomieniu wysyłanemu do Twojej skrzynki pocztowej, gdy nadejdzie czas wymiany filtra!

Co to jest równoważenie powietrza?

Równoważenie powietrza jest procesem, który obejmuje modyfikację istniejącego systemu HVAC, aby upewnić się, że powietrze jest równomiernie rozprowadzane w całym domu. Wszystkie strefy będą miały odpowiednią ilość ciepła. Chcesz, aby wszystkie elementy systemu HVAC pracowały w harmonii.

15 wskazówek dotyczących zrównoważenia temperatur w Twoim domu

Nadszedł czas, aby uniknąć tych kłopotliwych gorących i zimnych miejsc oraz nierównych temperatur. Podzieliliśmy je na łatwe do wykonania samodzielnie porady, trudniejsze, wymagające pewnych umiejętności, oraz takie, w których czas skontaktować się z profesjonalistą.

 1. Zamknij lub otwórz swój rejestr
 2. Spróbuj przesunięcia o 2 stopnie
 3. Sprawdź, czy filtry są czyste
 4. Zainstaluj zasłony okienne, aby zapobiec nagrzewaniu się pomieszczenia
 5. Unikaj umieszczania urządzeń elektronicznych w pobliżu termostatu
 6. Sprawdź, czy nie ma przeciągów
 7. Wyreguluj wentylatory sufitowe
 8. Zapobiegaj ograniczeniom przepływu powietrza
 9. Ustaw wentylator w termostacie na "ON".
 10. Popraw pracę kanałów wentylacyjnych
 11. Sprawdź izolację
 12. Sprawdź i wyreguluj prędkość dmuchawy systemu
 13. Zainstaluj dodatkowe kanały powrotne, jeśli to konieczne
 14. Zastosuj dwa regulatory przepływu powietrza
 15. Poznaj rozmiar swojego systemu HVAC

Zrób to sam...

1. Zamknij lub otwórz swój rejestr

Proste, ale skuteczne. Masz możliwość przesunięcia przepustnicy. To ograniczy przepływ powietrza w pomieszczeniu. Ale, nie całkowicie zamknąć otwory wentylacyjne, może to spowodować inne problemy do systemu HVAC.

Podczas ciepłych temperatur pogodowych, otwórz rejestry na górnym piętrze i częściowo zamknij rejestry na pierwszym piętrze i / lub piwnicy. Podczas niskich temperatur proces ten należy odwrócić.

Sierra Air Conditioning przygotowała poręczny przewodnik, aby uzyskać prawidłowe zrównoważenie systemu dla każdego sezonu. Wypróbuj ten proces jako pierwszy:

Krok 1: Ustaw termostat na 76-78 stopni. (idealny zakres do rozpoczęcia testów)

Krok 2: Pozostawić temperaturę w spokoju przez co najmniej 24 godziny.

Krok3: W obszarach, które są zbyt chłodne, wyreguluj otwory wentylacyjne, aby umożliwić mniejszy przepływ powietrza.

Krok4: Dostosuj w małych przyrostach, aby poczuć, co działa dla Twojego komfortu.

Krok5: Ponownie sprawdź swoje regulacje (24 godziny później), aby poczuć, czy osiągnąłeś pożądaną temperaturę.

Krok 6: Kontynuuj, aż osiągniesz idealną temperaturę.

2. Spróbuj przesunięcia o 2 stopnie

Jeśli jesteś w dwupiętrowym domu i masz dwa termostaty, ustawić temperatury, aby mieć 2 stopni off-set.

Oto, co mam na myśli...

Ustaw termostat na 2 stopnie różnicy dla poszczególnych pięter. Na przykład, na górze może być ustawiony na 74 stopnie, a na dole na 72. Pomoże to w nierównych temperaturach.

3. Sprawdź filtry pod kątem czystości

Istnieje wiele powodów, aby zachować swoje filtry czyste ...

 • Poprawia jakość powietrza - czyszczenie gruzu, który gromadzi się na filtrach pomoże z przepływem powietrza.
 • Zwiększa wydajność pieca - zmniejszony przepływ powietrza przez system ogrzewania i chłodzenia może spowodować przegrzanie i zbyt szybkie wyłączenie wymiennika ciepła. Utrzymuj filtr w czystości, a pomoże to w wydajności Twojego pieca.
 • Przedłuż żywotność swojego systemu HVAC - czy uwierzyłbyś, że najczęstszym powodem awarii systemu HVAC jest brudny filtr? Brudny filtr sprawia, że system pracuje ciężej, powodując jego przegrzanie.
 • Pomaga utrzymać koszty energii na niskim poziomie - ogrzewanie domu zużywa więcej energii i kosztuje więcej pieniędzy niż jakikolwiek inny system w Twoim domu - zazwyczaj stanowi około 42% Twojego rachunku za media. Jeśli Twój filtr nie jest zatkany, Twój system będzie działał bardziej efektywnie. Już samo to pomoże utrzymać koszty energii na niskim poziomie. Kiedy regularnie zmieniasz swój filtr, możesz zaoszczędzić od 5 do 15% na swoich rachunkach.

4. Zainstaluj osłony okienne, aby zapobiec upałowi

Twoje okna będą miały wpływ na poziom komfortu w każdym pokoju. Okna bez zasłon, żaluzji, odcieni itp. mogą nagrzewać się pokój szybciej zanim termostat ma czas, aby włączyć się i dodać ulgę.

Pokrycia okienne mogą zrobić różnicę w ogólnym uroku i poziomie komfortu. Oni także mogą pomagać ulepszać wydajność energetyczną. W chłodnych sezonach, wokoło 76% słonecznego światła który spada na standardowych podwójnych szybach okno wchodzi zostać upał.

5. Unikaj umieszczania sprzętu elektronicznego w pobliżu termostatu

Sprzęt elektroniczny wytwarza dużo ciepła i może naprawdę wpłynąć na Twój komfort. Obecnie, wraz z dodaniem telewizorów i komputerów z dużym ekranem, rozkład ciepła w pomieszczeniu może się zmienić i może wymagać korekty otworów wentylacyjnych.

Jest to zazwyczaj zauważalne, jeśli masz klimatyzator pokojowy. Termostat może odbierać ciepło od urządzeń, co może również powodować dłuższe działanie klimatyzacji.

6. Sprawdź, czy nie ma przeciągów

Chcesz się upewnić, że twoje okna i drzwi są uszczelnione prawidłowo, ponieważ często powodują one zimne miejsca w twoim domu.

7. Wyreguluj wentylatory sufitowe

Zmiana ustawień kierunku wentylatora może mieć głęboki wpływ na cyrkulację powietrza. Twoje wentylatory sufitowe powinny iść przeciwnie do ruchu wskazówek zegara podczas ciepłych miesięcy, aby stworzyć chłodny przepływ powietrza w dół. Jednak powinien iść na niskiej prędkości w ruchu wskazówek zegara podczas chłodniejszych miesięcy, więc może pomóc równomiernie rozprowadzić ciepłe powietrze.

8. Zapobieganie ograniczeniom przepływu powietrza

Nie przykrywaj rejestrów meblami lub przedmiotami, które ograniczają przepływ powietrza. Gdy ty blokujesz wentylację z meblem twój system musi pracować ciężej. Otwory wentylacyjne są tam, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza.

Oto szybka poprawka od Integrity Air:

"Twoje otwory wentylacyjne potrzebują 18 cali przestrzeni. Zmień układ mebli i obszyj zasłony, aby zapewnić im przepływ powietrza, którego potrzebują. Jeśli nie masz innego wyboru, zaopatrz się w magnetyczny deflektor powietrza, aby powietrze wiało z dala od pobliskich mebli."

Deflektory mogą przekierować przepływ powietrza utrzymując zamierzony obieg powietrza.

9. Umieść ustawienie wentylatora termostatu na "ON"

Twoje ustawienie wentylatora może mieć wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach i poziom komfortu. Większość systemów ma dwa ustawienia wentylatora: On i Auto.

Używając ustawienia "ON", wentylator będzie dmuchał w sposób ciągły, co spowoduje filtrowanie i wymianę powietrza w pomieszczeniu. To z kolei pozwoli utrzymać powietrze na stałym poziomie. W przypadku korzystania z pozycji auto, powietrze może stać się bardziej zastałe.

Obie pozycje mają swoje plusy i minusy. Przy przejściu na ustawienie On, możesz zauważyć wzrost rachunku za media.

Bonusowe porady dla majsterkowiczów...

Obejrzyj, jak Dave Mars z Columbia Water & Light opisuje znaczenie zrównoważonego przepływu powietrza w systemie ogrzewania i chłodzenia.

Upewnienie się, że otwory wentylacyjne działają prawidłowo i zapobieganie nieszczelnościom w kanałach pomoże zaoszczędzić pieniądze i energię.

Inny przewodnik krok po kroku, How to Balance Your Central Heating System, wymienia kroki, które należy podjąć w sezonie chłodniczym i grzewczym.

Dalej w górę: Nie tak do-it yourself air balancing tips...

10. Napraw swoje prace kanałowe

Napraw wszelkie uszkodzenia i wady kanałów wentylacyjnych. Problemy z pracą kanałów mogą powodować nierównomierną dystrybucję.

Jeśli system przepływu powietrza w kanale jest wytrącony z równowagi, okaże się, że podczas ogrzewania niektóre pokoje nie są wystarczająco ciepłe, podczas gdy inne są zbyt chłodne. Podczas gdy w trybie klimatyzacji, znajdziesz podobnie, że niektóre pokoje nie są wystarczająco chłodne, podczas gdy inne są zbyt ciepłe.

W zależności od umiejętności możesz:

 • naprawić luźne połączenia kanałów poprzez ponowne zamontowanie i uszczelnienie połączenia.
 • poszukać przewodów z ostrymi zakrętami
 • zaizolować lub uszczelnić kanały

Zawsze najlepiej skontaktować się z fachowcem z branży HVAC.

11. Sprawdź swoją izolację

Jeśli uważasz, że Twój dom nie jest odpowiednio zaizolowany, lub uważasz, że możesz nie mieć izolacji, zatrudnij profesjonalistę, aby dokonać oceny. Pomogą oni znaleźć wszelkie problemy z izolacją.

12. Sprawdź i wyreguluj prędkość dmuchawy systemu

Przełączanie prędkości wentylatora może być łatwe, jeśli wiesz, co robisz.

Hunker daje krok po kroku samouczek,"Jak zmienić prędkość wentylatora air handler" od odłączenia zasilania do testowania jednostki.

Kroki obejmują...

 • odłączenie zasilania
 • zlokalizowanie silnika dmuchawy i okablowania
 • identyfikację przewodów prędkości
 • zmianę aktywnego przewodu prędkości
 • testowanie systemu HVAC

13. W razie potrzeby zainstaluj dodatkowe kanały powrotne

"Drugi kanał powrotny może obniżyć ciśnienie statyczne, jeśli wąskie gardło przepływu powietrza znajduje się po stronie powrotnej".

Blake Shurtz, Greiner napisał pouczający artykuł na temat Adding a Second Return is Almost Always a Good Idea.

14. Użyj dwóch nagrzewnic powietrza

"Jeśli pojedynczy sterownik powietrza jest używany zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia, sterownik powietrza umieszczony w piwnicy będzie miał łatwiejszy czas na wypychanie ciepłego powietrza na wyższe piętra domu niż na wypychanie chłodnego powietrza do tych samych pomieszczeń w sezonie chłodniczym.

(Ciepłe powietrze unosi się w budynku poprzez konwekcję, podczas gdy cięższe chłodne powietrze ma tendencję do opadania).

Pomocne może być zwiększenie prędkości wentylatorów w trybie chłodzenia lub wentylatory wspomagające. Aby uniknąć tego problemu, w niektórych projektach HVAC stosuje się dwie centrale wentylacyjne, umieszczając drugą jednostkę na poddaszu lub w suficie nad najwyższym piętrem." [źródło].

15. Poznaj rozmiar swojego systemu HVAC

Upewnij się, że wielkość systemu HVAC jest skorelowana z wielkością Twojego domu. Nie chcesz jednostki, która jest zbyt mała i nie chcesz jednego, który jest zbyt duży, ponieważ będzie nad warunkiem domu. Kiedy piec jest zbyt duży, może to spowodować pewne problemy w domu. Od krótkich cykli do nieefektywnego działania do niewygodnej przestrzeni życiowej.

Dokładne określenie wielkości pieca to zadanie dla wykwalifikowanego wykonawcy HVAC. Aby zalecić właściwy rozmiar pieca, profesjonalista powinien wykonać ocenę całego domu.

Co Air Balancing może zrobić dla Ciebie dzisiaj

Wydajność

 • Poprawia cyrkulację powietrza
 • Mniej klimatyzowanego powietrza ucieka
 • Niższe rachunki za energię, ponieważ niewyważone systemy powietrzne powodują stres i przepracowanie
 • Zoptymalizowana wydajność systemu - większa efektywność energetyczna
 • Dłuższa żywotność urządzeń HVAC

Lepsza jakość powietrza w pomieszczeniach

 • Gdy cyrkulacja jest zła, pojawiają się zanieczyszczenia
 • Z zanieczyszczonym powietrzem wiążą się kwestie bezpieczeństwa żywności/zdrowia
 • Zdrowsze środowisko
 • Wyrównane ciśnienie
 • Zapobiega zatykaniu systemów przez brud, kurz i pleśń

Poprawa komfortu

 • Pozbycie się zimnych/gorących punktów prowadzi do ogólnego większego komfortu
 • W przypadku obiektów komercyjnych, prowadzi to do poprawy satysfakcji, co równa się lepszej wydajności
 • Kontrola wilgotności

Równoważenie powietrza jest metodą testowania systemu ogrzewania i chłodzenia w celu wykrycia wszelkich problemów, które powodują nierównomierny przepływ powietrza lub ujemne ciśnienie powietrza. Dzięki temu każde pomieszczenie w Twoim domu będzie tak komfortowe, jak to tylko możliwe przy posiadanym przez Ciebie sprzęcie.

Równoważenie centralnego ogrzewania minimalizuje zużycie energii i wyrównuje temperaturę w każdym pomieszczeniu.

Aby sprawdzić bilans powietrza, technicy HVAC będą musieli przetestować wydajność Twojego systemu.

Inżynier ds. wentylacji i klimatyzacji