Jak długo działa podgrzewacz wody?

Podgrzewacz wody jest domowym hydraulicznym niezbędnikiem, ale jak wszystkie urządzenia, ma ograniczoną żywotność. A kiedy twój podgrzewacz wody ma się nie powieść, lepiej być gotowym!

W przeciwnym razie, będziesz miał do czynienia z zimną wodą właśnie wtedy, gdy jesteś spragniony gorącego prysznica i - co gorsza - do czynienia z możliwym uszkodzeniem wody w domu.

Więc bądź przygotowany. Dowiedz się, jak długo podgrzewacz wody zazwyczaj trwa i co możesz zrobić, aby pomóc mu trwać dłużej.

Jak długo trwa zbiornikowy podgrzewacz wody?

Konwencjonalny elektryczny lub gazowy podgrzewacz wody utrzymuje podgrzaną wodę w izolowanym zbiorniku magazynowym. Przeciętny zbiornik wytrzymuje 10-15 lat. Jeśli nie jesteś pewien, jak stara jest Twoja jednostka, sprawdź numer seryjny.

Jak długo działa bezzbiornikowy podgrzewacz wody?

Bezzbiornikowe ("na żądanie") podgrzewacze wody są energooszczędne. Nie mają one zbiornika magazynującego, ale zamiast tego podgrzewają wodę w miarę potrzeb. Ponieważ zużycie jest mniejsze, modele bezzbiornikowe wytrzymują co najmniej 20 lat, a przy dobrej konserwacji dłużej.

Skąd wiadomo, kiedy należy wymienić podgrzewacz wody?

Zwróć uwagę na następujące znaki ostrzegawcze:

  1. Wiek. Starzejący się zbiornikowy podgrzewacz wody (ponad 9-12 lat) to często wypadek, który może się zdarzyć, zwłaszcza gdy jest on zainstalowany w części domu narażonej na uszkodzenia spowodowane przez wodę. Rozejrzyj się za wymianą.
  2. Dziwne odgłosy. Odgłosy brzęczenia lub pękania są często powodowane przez osady w zbiorniku. Nadmierne gromadzenie się osadów może sygnalizować potrzebę nowego podgrzewacza wody.
  3. Letnia lub zimna woda. Praca podgrzewacza ciepłej wody jest prosta: podgrzewanie wody. Kiedy podgrzewacz po prostu nie działa tak dobrze, jak kiedyś, może być należny do wymiany.
  4. Rdza. Rdza na zewnętrznej stronie urządzenia jest zazwyczaj oczywista. Odbarwiona woda lub woda o metalicznym smaku może być dobrą wskazówką, że zbiornik ulega korozji wewnątrz. Zardzewiały zbiornik ciepłej wody jest zbyt zniszczony, aby go naprawić.
  5. Nieszczelność. Wyciek ze zbiornika gorącej wody prawie zawsze sygnalizuje, że potrzebujesz wymiany ... teraz!

Jak sprawić, by podgrzewacz wody działał dłużej

Wypróbuj jedną lub więcej z poniższych metod. Pomożesz, aby Twój podgrzewacz wody działał dłużej.

  • Zaplanowane przeglądy

Regularne przeglądy pomagają podgrzewaczowi wody pracować bardziej wydajnie i dłużej. Przeszkolony technik jest również bardziej prawdopodobne, aby zauważyć znaki ostrzegawcze, że twój podgrzewacz wody może być o awarii.

  • Inhibitor skalowania lub zmiękczacz wody

Jeśli mieszkasz w rejonie o twardej wodzie, takim jak Brampton, osady mineralne z kamienia mogą zaszkodzić zarówno konwencjonalnym, jak i bezzbiornikowym podgrzewaczom wody. Aby chronić swój podgrzewacz wody i przedłużyć jego żywotność, użyj filtra zapobiegającego osadzaniu się kamienia. Ewentualnie zainstaluj zmiękczacz wody w całym domu.

  • Płukanie

Spuszczaj ("przepłukuj") zbiornik podgrzewacza ciepłej wody co 6 - 12 miesięcy, aby oczyścić go z nagromadzonych osadów. Może to być zadanie domowe typu "zrób to sam", ale jeśli nie jesteś pewien, co robisz lub zbiornik jest opróżniany po raz pierwszy od lat, możesz chcieć wezwać profesjonalistę.

  • Wymiana anody

Anoda, metalowy pręt wewnątrz podgrzewacza wody, przyciąga jony i minerały, które w przeciwnym razie spowodowałyby korozję zbiornika. Po 2 - 3 latach należy corocznie sprawdzać anodę i wymieniać ją, gdy ulegnie zniszczeniu. Pomóż swojemu zbiornikowi przetrwać dłużej; dla dodatkowej ochrony zainstaluj drugi pręt anody.

Inżynier ds. wentylacji i klimatyzacji