Dlaczego należy zwracać uwagę na jakość powietrza w domu

Kiedy słyszysz termin "zanieczyszczenie", od razu myślisz o emisji paliw kopalnych i ropie w naszych oceanach, nie wspominając o śmieciach, które widzisz na chodnikach. Gdziekolwiek idziemy, wdychamy coś więcej niż tlen.

To ma sens, że oddycha się łatwiej, gdy jest się we własnym domu. W końcu wiesz dokładnie, co jest w powietrzu... prawda?

Niestety, nawet powietrze w Twoim domu może być pełne zanieczyszczeń, które, jeśli pozostaną bez kontroli, mogą wyrządzić Ci poważną krzywdę.

Co to jest zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i dlaczego powinienem się tym przejmować?

Wyobraź sobie, że wrzucasz kroplę barwnika spożywczego do dużej miski z wodą. Barwnik rozproszy się i być może nawet nie będziesz w stanie dostrzec jego koloru.

Teraz wyobraź sobie, że wlewasz kroplę barwnika spożywczego do małej szklanki wody. Kolor będzie bardziej żywy, ponieważ ma mniej miejsca do rozpraszania się. Jest bardziej skoncentrowany.

To jest właśnie zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. Twój dom jest skoncentrowaną przestrzenią, a zanieczyszczenia nie mają dokąd uciec. Możesz go nie widzieć lub nie czuć, ale ono tam jest.

Przyczyny zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach

Dbasz o swój dom, więc jak u licha powietrze staje się zanieczyszczone? Nie martw się, to nie Twoja wina. Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może być związane z kilkoma kluczowymi przyczynami.

1. Dym

Jako dzieci, wszyscy słyszeliśmy o niebezpieczeństwach związanych z paleniem i biernym paleniem. Dym tytoniowy składa się z około 4000 substancji chemicznych, w tym substancji rakotwórczych, które wdychamy nawet po tym, jak widoczny dym zniknie z pomieszczenia.

Jeśli Ty lub ktoś, kto z Tobą mieszka, pali w środku, poziom zanieczyszczeń w Twoim domu wzrasta.

2. Pleśń i grzyby

Dom, który ma swój udział w wilgoci jest bardziej podatny na rozwój pleśni. Pleśń negatywnie wpływa na jakość powietrza w domu i Twoje zdrowie.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego konkretnego problemu z zanieczyszczeniami jest znalezienie źródła pleśni i usunięcie go prawidłowo.

3. Formaldehyd

Nie pomyślałbyś, że twoje wspólne produkty gospodarstwa domowego będą powoli wypłukiwać zanieczyszczenia do powietrza, ale tak jest.

Rzeczy takie jak fuga do płytek, farba i dym papierosowy zawierają formaldehyd, który rozprasza się w powietrzu w Twoim domu. Dzięki temu, że Twój dom jest tak dobrze izolowany, nie zawsze go opuszcza.

Aby uzyskać więcej informacji na temat formaldehydu, rząd Kanady stworzył ten przydatny przewodnik na temat poziomów jakości powietrza.

4. Cząsteczki kurzu

Prawdopodobnie jednym z najczęstszych zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń jest kurz. Wiemy, że każdy ma kurz i jest to zupełnie normalne.

Ale jeśli masz kurz gromadzący się w kanałach wentylacyjnych lub filtrach powietrza, szczególnie jeśli niedawno zakończyłeś prace budowlane, możesz mieć wyższy niż normalny poziom zanieczyszczeń. Jeśli zauważysz wyższy niż normalny poziom kurzu, umów się z nami na czyszczenie kanałów.

5. Radon

Radon to bezbarwny, bezwonny, lekko radioaktywny gaz, który, jeśli nagromadzi się w Twoim domu, może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak rak płuc.

Może on przedostać się do domu przez pęknięcia w fundamencie, spoiny budowlane i kanalizację.

Najlepszym sposobem na określenie, czy radon jest obecny w niezdrowych ilościach w Twoim domu jest wynajęcie profesjonalisty, który wykona test i zaproponuje najlepsze opcje jego redukcji. Jeśli ilość radonu w twoim domu zostanie uznana za niezdrową, będziesz potrzebował profesjonalisty certyfikowanego w ramach Canadian National Radon Proficiency Program (C-NRPP), który pomoże ci rozwiązać problem.

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest niebezpieczne dla Twojego zdrowia

Największym problemem związanym z niską jakością powietrza w domu jest ryzyko, jakie stanowi ono dla Twojego zdrowia. Istnieją pewne powszechne objawy, które w zależności od stanu zdrowia i ilości zanieczyszczeń, będą odczuwalne.

Należą do nich:

  • Bóle głowyZmęczenieKaszelKichanieUtrudnione oddychanieSuche lub podrażnione gardło, skóra i oczy.

Jeśli masz wcześniejsze zaburzenia oddychania lub choroby serca, zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może spowodować nasilenie objawów.

Obserwuj swoje objawy i rozmawiaj z profesjonalistami

Jeśli zaczniesz odczuwać którykolwiek z powyższych objawów, zapisuj, kiedy się one zaczynają, czy ustępują, a także miejsce, w którym się znajdujesz, gdy wystąpią jakiekolwiek zmiany. Na przykład, jeśli zaczynasz kaszleć w piwnicy, ale kaszel ustępuje, gdy jesteś w parku, istnieje prawdopodobieństwo, że w Twoim domu jest wysoki poziom zanieczyszczeń.

Porozmawiaj zarówno z lekarzem, jak i z inspektorem, jeśli martwisz się o jakość powietrza w swoim domu.

Jak poprawić jakość powietrza w domu

Myślenie o wszystkich zanieczyszczeniach mieszających się niewidzialnie w Twoim domu, wpływających na jakość powietrza w Twoim domu, jest przerażające. Na szczęście istnieją sposoby, aby zwalczyć ten problem.

Jednym z najlepszych sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach jest zainstalowanie systemu filtracji powietrza. Wyciągnie on powietrze z kanałów i przeprowadzi je przez proces filtracji etap po etapie, zanim wyśle je z powrotem do Twojego domu.

Inżynier ds. wentylacji i klimatyzacji