Wentylacja w domu - grawitacyjna czy mechaniczna

wentylacja grawitacyjnaOdpowiednia wentylacja w budynku jest elementem, który jest wymagany przez prawo budowlane. Obecnie jednak się okazuje, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna zbyt dobrze się nie sprawdza. Przede wszystkim jest problem z jej doprowadzeniem do wszystkich pomieszczeń. Dodatkowo, wentylacja przez swoje działanie może prowadzić do utraty ciepła i tym samym zapotrzebowanie na energię cieplną będzie większe i koszty będą wyższe.

Alternatywną dla takiej formy wentylacyjnej staje się obecnie wentylacja mechaniczna, która ma dodatkowy odzysk ciepła. Jest to specjalna wentylacja, która występuje w formie nawiewno-wywiewnej. Jej system będzie usuwał już zużyte powietrze i będzie dostarczał świeże do budynku. Oba strumienie powietrza mają system kanałów do centrali. Tam następuje usuwanie powietrza oraz ogrzanie świeżego powietrza, które jest pobierane z zewnątrz budynków.

wentylacja grawitacyjna czy mechanicznaObecnie jest już wiele firm, które starają się produkować centrale służące właśnie do systemów takiej wentylacji, gdzie stosowany jest odzysk ciepła. Każda firma chce stosować nowe rozwiązania i wprowadza swoje udoskonalenia. Tak naprawdę wymienić można trzy rekuperatory, które opierają się na wymiennikach krzyżowych, przeciwprądowych oraz entalpicznych. Najbardziej popularne są wymienniki krzyżowe. Wymiana ciepła między powietrzem nawiewanym oraz wywiewanym w pewnych przypadkach może się okazać niekorzystna, w związku z tym powinno się zastosować specjalne obejście wymiennika. Dzięki temu wentylacja będzie mogła funkcjonować przy pominięciu wymiany ciepła. W tym przypadku za sterowanie przepustnicą będzie również odpowiedzialny sterownik w centrali urządzenia. Będzie kontrolować pracę wentylatorów w ramach pomiaru temperatury, który będzie dokonywany. Sterownik może także zajmować się mierzeniem poziomu dwutlenku węgla i wilgotności. Po przeprowadzeniu takich pomiarów może być różnie prowadzona intensywność wentylacji. Czasami warto sprawdzić jakie możliwości daje nam sterownik, gdy chcemy wybrać dla siebie centralę wentylacji. Chodzi rzeczywiście o to, by sprzęt dawał nam możliwie jak najwięcej możliwości i sprawił, że wentylacja będzie komfortowa. Domy, które mają wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła najczęściej mają mniejsze koszty eksploatacji i dają większy komfort życia mieszkańcom. Będzie trzeba jednak przy inwestycji ponieść wyższe koszty.

Inżynier automatyk, specjalista ds. zagadnień elektrycznych związanych z dziedziną klimatyzacji, wentylacji i chłodnictwa